İçeriğe geç

Yüzde Hesaplama Formül

Okullarda öğrenci ve öğretmenlerin en çok aradığı yüzde hesabı yaparken nasıl bir formül kullanıldığıdır. Sizler için bunu en basit şekilde anlatmaya çalıştık.

Formül

Yüzde hesabı formülü

Bu tür soruları internette özellikle birçok tartışma platformunda görüyoruz. Yüzde hesaplama yaparken basit bir formül paylaşır mısınız? gibi sorunları gördüğümüz için sizlere bu şemayı hazırladık. Kısaca hem metin hem görsel üzerinden anlatmak istedik.

A rakamının yüzde 22’si nedir sorusu örnek sorumuz olsun
(A * 22) / 100 formülünü kullanarak sonuca ulaşalım. Yani görselde de gördüğünüz gibi ilk verdiğimiz A rakamının yüzdesi 22 rakamı ile çarptık. Ardından bu rakamı yüz eşit parçaya böldük. Yada dilerseniz diğer bir yöntem olarak yüz eşit parçaya bölüp daha sonra da yeninden yüzdesi istenen 22 rakamı ile çarpabilirsiniz.

neve techlab 01

Örnek sorular

Yüzde Hesaplama Örnekleri

Çocukların en çok karşılaştığı gündelik yaşamımızdan örneklerle devam edelim. Yüzde hesaplarken dikkat edilmesi gereken öncelikle bizden istenen ve yüzdesi alınacak sayıları doğru seçebilmek. Buna göre yüzde formülünde yerine gelecek değişkenleri doğru koymalıyız.

Hangi sayının % 20 si 40 tır?

Şöyle bir soru her zaman matematik öğrencilerinin karşısına çıkar. Burada bizde istenen değer, belirli olmayan bir X değeridir. Buna ulaşmak için elimizde 40 değeri vardır. Ve yüzde değerimiz ise %20 dir. Şimdi hemen formülde doğru değişkenleri yerine koyalım. Normalde X sayısının %20 sini hesaplamak için X sayısını 20 ile çarpar ve 100 sayısına böleriz ve sonuca ulaşırız. Burada bize verilen sonuç 40 olduğuna göre bu sefer tersten paylaşıp doğru sayıya ulaşabiliriz. 40 sayısını 100 ile çarpıp, 20 sayısına bölersek X rakamına ulaşmış olacağız.

  • X = (40×100) / 20 = 200 bizim aradığımız doğru cevaptır.

%20 si 30 olan sayının % 40 ı kaçtır?

Bu soruda öğrenci arkadaşlarımızın en çok zorlandığı, karmaşık gibi görünen basit bir sorudur aslında. Burada önemli olan aradaki oranı doğru kurmaktır. Bir önceki örneğimizde olduğu gibi A değişkeni belirleyelim. Öncelikle bu A değişkenin %20 sinin 30 olduğu bilgisi bize verilmiş. Bu değeri bulmakla soruyu çözmeye başlıyoruz. Her zaman ki gibi yüzde hesaplama formülümüzde A sayısını 20 ile çarpıp 100 e böldüğümüz zaman bize sonucun 30 olduğu söylenmiş. O zaman tersten gidip sonuca ulaşalım.

  • (A x 20) / 100 = 30 buradan A değerini 150 olarak bulmuş oluyoruz.

Bir sonraki sayı için 150 sayısının %40 ını hesaplamamız isteniyor. Hemen aynı formülü uyguluyoruz.

  • Sonuç = (150 x 40) / 100 = 60 sonucu bizden istenen rakamdır.

Yüzde ondalık sayıya nasıl çevrilir?

Bu bahsi geçen konu yüzdenin ondalık sayıya çevrilmesi ise yine eşit parçaya bölüp sonuca ulaşmaktır. Matematiksel işlemlerde sonuca daha hızlı ulaşmak için ondalık sayı yöntemi kullanılır. Bir diğer dille anlatılırsa rakamın paydasını 100 e bölmektir.

  • Örnekle değinelim. %20 demek = 20 / 100 demektir. Bu durumda % 20 demek = 0,20 sonucun matematiksel anlatımıdır.
    Örneğin % 33 = 0,33

Bize sorularınız varsa hemen formdan iletin.

[email protected]

24 saat içinde dönüş sağlanır.


Sizler için yazdık

En çok karşılışılan sorunlar

Telefondan Yüzde Hesaplama

Telefonda Yüzde hesaplama – Cep Telefonunda Yüzde … 23.10.2020 · cep telefonundaki hesap…

Yüzdelik Dilim Hesaplama

LGS Puan Hesaplama Motoru 2022 – LGS Yüzdelik Dilim LGS puan Hesaplama MEB, Sorubak, Tercih Re…